вівторок, 25 січня 2022 р.

ТЕТЯНИН ДЕНЬ

 25 січня

 Православна Церква відзначає

 день памяті святої мучениці

 Тетяни (Татіани),

 а студенти – своєї покровительки.

  Звали її Татіана  (на український переклад  - Тетяна). Народилася вона у Римі в знатній родині. Батько її займав високий пост і одночасно був таємним християнином. Дочку виховав у любові до Ісуса Христа та познайомив із Святим Письмом. Досягши повноліття, дівчина вирішила присвятити себе служінню Богові. За свою добродійність була поставлена дияконисою. Однак за віру і постраждала.

         Язичники схопили Тетяну, щоб примусити її поклонятися ідолам. Але в храмі Аполлона, куди її привели, вона піднесла молитву Христу – і відбувся землетрус. Язичницький ідол розколовся на частини, а уламки храму поховали багатьох жерців.

         Урешті решт, язичники катували Тетяну. Під час тортур відбулося багато чудес: то кати, про прозріння коли молилися свята, увірували в Христа, то ангели відводили від Тетяни удари і били її мучителів, то з ран її замість крові текло молоко, а в повітрі розливалися пахощі.

         Після страшних мук Тетяна зявилася перед своїми катами ще прекраснішою, ніж раніше. Зрозумівши, що зломити віру цієї дівчини не вдасться, язичники стратили її. Разом з Тетяною був убитий і її батько.

         Пізніше мученицю Тетяну причислили до лику святих і почали відмічати її пам'ять 25 січня.

         Частина нетлінних молей мучениці зберігаються у Михайлівському соборі Псковсько-Печерського монастиря.

         Традиційно Тетянин день широко святкує і студентство, яке вважає святу своєю покровителькою.

         Тому часто запитують, яке відношення вона має до студентів. Спочатку – жодного. А вже потім сталися події, які дали підстави називати святу Тетяну покровителькою студентів.

         Саме 25 січня 1755 року імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету, проект якого був розроблений Михайлом Ломоносовим. Дату підписання вибрав улюбленець імператриці, граф Іван Шувалов. Він все прорахував таким чином, щоб ця дата співпадала з іменинами його матері. Так він увічнив пам'ять  і про свою матір Тетяну. «Дарую тобі університет». – промовив він у день її іменин. Ця фраза стала крилатою.

         Від підписання указу до початку занять минуло чотири місяці, тобто навчання почалося 26 квітня. І спершу студентство відзначило цей день. Але у 1791 році вийшов указ, в якому цар Микола перший розпорядився святкувати не день відкриття університету, а підписання акта про його заснування.

         Так волею монарха зявилося студентське свято – Тетянин день. А з часом народ приписав святій покровительство студентам.

         Студентам взагалі пощастило – вони мають аж два власних свята: 17 листопада – міжнародний день студента і 25 січня – Тетянин день.

         У народу кажуть, що в цей день сонце повертає до літа, а зима – до морозів.

-         Якщо день буде сонячним, то рано повернуться птахи;

-         Якщо сніг піде: то літо буде дощовим;

-         Чим більший мороз, тим спекот ніше буде влітку.

Немає коментарів:

Дописати коментар

А ймення зорі тій Полин

Квітнева ніч, яка розкраяла для всієї України життя на "до" чи "опісля". Це вже потім ми кидалися читати одкровення Іоан...