понеділок, 18 січня 2021 р.

УТІКАЙ КУТЯ З ПОКУТТЯ


     


    18 січня

Напередодні Водохреща святкується Голодна кутя, або другий Святий Вечір

Увесь цей день віряни нічого не їдять — постять. Також цього дня  біля церкви святять воду.Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря.  

На вечерю подають 12 пісних страв: смажену рибу, вареники із капустою, гречані млинці на олії, кутю та узвар. після святкової вечері повинні "прогнати" кутю на вулиці б'ючи палицею в причільний кут, проимовляли:

Утікай кутя з покуття,

Узвар іди на базар.

Паляниці, залишайтесь на полиці,

"Дідух" - на теплий дух,

Щоб кинути кожух

         Всі страви мають бути пісними, а саму вечерю починають з освяченої води. Після того вже їдять кутю (голодну, тобто без молока чи вершків, мають бути лише обов'язкові складники — зерно, мед, горіхи, мак, родзинки) і запивають узваром. Страв у цей вечір готують менше, ніж 12. Їх має бути непарна кількість. Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, щоб хліб родився. По вечері діти проганяють кутю: вибігають з хати й палицями б'ють знадвору в причільний кут. Родина виносила з дому "дідуха" й вщент спалювала його десь у саду чи на городі, адже попіл вважали корисним для майбутнього урожаю. Ця традиція — своєрідний ритуал прощання з зимою та закликання весни, адже проминула вже добра половина холодної пори.

         В переддень Водохреща у церкві заведено святити воду. При цьому посудину з водою прикрашають квітами, які мають захистити від негараздів. Коли воду приносять у дім — господар освячує кожного присутнього в оселі, за тим саму оселю, а потім — і худобу в хліву, щоб та теж була здоровою.Вода, освячена у вечір Богоявлення, або ж як її інколи називають в народі "вечірня вода" — вважається більш цілющою, ніж власне вода з Водохреща. Вона, мовляв, здатна побороти всяке лихо та очистити від біди чи дії лихого ока.

         Наші пращури вірили, що зібраний у Водохресний вечір сніг  здатний зцілювати хвороби. Молодиці обтирали обличчя снігом, щоб продовжити свою красу. У Водохресний  Святвечір радять скупатися у лазні, щоб бути здоровим та красивим. А от сваритися на Святий вечір не можна – пролиті сльози можуть накликати біду на цілий рік.

Ніч Святого вечора володіє чарами, тому не забудьте загадати бажання та помолитись Всевишньому. Перед молитвою потрібно подякувати Господу та вибачитись за скоєні гріхи. Молитви повинні лунати від щирого серця.
 
Цього дня можете поспостерігати й за погодою,

аби спрогнозувати її на поточний рік:

o    Чекайте спекотне літо, якщо небо повне зірок.

o    Чекайте багатого приплоду, якщо на небі помітили багато зірок.

o    Чекайте гарного врожаю грибів, якщо ніч темна.

o    Влітку буде холодно та йтиме дощ, якщо цього дня погода вітряна та гуляє заметіль.

Немає коментарів:

Дописати коментар

А ймення зорі тій Полин

Квітнева ніч, яка розкраяла для всієї України життя на "до" чи "опісля". Це вже потім ми кидалися читати одкровення Іоан...