вівторок, 9 березня 2021 р.

ТАЛАНТ І ДОЛЯ

 

     Всесвітній день письменника виник в кінці 20 століття. На 48-му з'їзді письменницького клубу було вирішено заснувати нове свято. З тих пір, а саме з 3 березня 1986 року, ця дата стала пам'ятною для письменників з усього світу. Свято стало міжнародним.        

 Всесвітній День письменника, на жаль, з'явився дуже пізно. Як не дивно, майстри слова були серед людей ще задовго до появи писемності. У ті часи їх розповіді не викладали на папері, а передавали з уст в уста. До наших днів імена багатьох творчих діячів просто не збереглися і були загублені. Але без них не було б ні сучасних авторів, ні літератури в цілому. Багато століть письменство не вважалося серйозним заняттям. Автори робили це для себе.    Вважалося, що продавати твори мистецтва - це гріх і блюзнірство.

         Це свято об'єднало безліч людей, що займаються письменством. 3 березня День письменника стали відзначати всі літератори, нарисовці, романісти, сатирики, поети, драматурги і ін.

         День письменника був заснований тільки в 1986 році. У той час проводилося 48-е міжнародне зібрання всіх літераторів. З'їзди письменників виникли задовго до появи цієї пам'ятної дати. Організація "ПЕН-клуб" була створена в 1921 році в Лондоні. Ця абревіатура розшифровувалась як "поети", "нарисовці" і "романісти" - по заголовних букв слів в англійському звучанні. Іншими словами, з Днем письменника привітання можуть отримувати всі члени цього клубу.

         Організація, яка об'єднує всіх літераторів, з'явилися завдяки Кетрін Доусон. Саме вона в 1921 році вирішила створити свій клуб однодумців. Президентом став Д. Голсуорсі. А через два роки було проведено перше засідання під його керівництвом. Після цього по всьому світу були відкриті філії клубу. З'їзди письменників проводилися в 11 країнах.

         Президент Голсуорсі на своєму посту був більше 10 років. За весь час він не допускав проникнення політики всередину клубу. Однак після Другої світової війни з'явилася велика кількість опозиціонерів на чолі з бельгійцями,які прийшли до влади. Засідання 1932 року стало для Голсуорсрі останнім.

        Незважаючи на те що після 1932 року Голсуорсі більше в клубі не з'являвся, він встиг ввести якийсь статут з 5 пунктів, які зобов'язані були дотримуватися всі члени зборів.

  • Письменники повинні були поширювати літературу як мистецтво. Члени ПЕН-клубу не займалися публіцистикою і журналістикою.
  • Літератори не повинні писати для розпалювання війни.
  • ПЕН виступає за підтримку дружніх зв'язків між письменниками з усього світу.
  • Клуб письменників за гуманізм. Він не належить ні до державної партії, ні до політики.

         Однак під час з'їзду письменників в Дубровнику деякі правила були проігноровані. У ті часи з клубу вигнали всіх європейців і комуністів. До влади прийшли делегати, віддані Гітлеру.

         Сьогодні ПЕН-клуби є вже в 130 державах. Основна мета - відстоювання свободи слова. Даний принцип зобов'язані дотримуватися члени суспільства зі всіх країн, які підписали кінцеву резолюцію.

Немає коментарів:

Дописати коментар

А ймення зорі тій Полин

Квітнева ніч, яка розкраяла для всієї України життя на "до" чи "опісля". Це вже потім ми кидалися читати одкровення Іоан...