22 СІЧНЯ
ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ



Отже, у 1918-1919 роках, після революційних подій у Росії, на теренах нашої держави точилася громадянська війна. Весь народ був розділений за політичними інтересами, за якими зазвичай стояло просте прагнення до спокійного та заможного життя. Спокійно вирішити проблему не вдалося - сварилися родичі, зі зброєю виступали один проти одного колись найближчі люди. Хтось поділяв методи боротьби більшовиків, хтось був категорично проти, а тому виступав на протилежному боці. Анархісти діяли здебільшого самостійно, інколи підтримуючи то більшовиків, то їхніх супротивників.
Це були криваві часи для України. До всіх бід додалися ще й наступи ворогів, які паргнули реалізувати власні загарбницькі наміри на території нашої держави. І Більшовицька Росія, і Польща прагнули загарбати величезні і багаті землі України.
Поки криваві події відбувалися на Лівобережжі , на Правобережжі, у Львові, 13 ситопада 1918 року проголосили утворення ЗУНР (Західноукраїнської Народної Республіки0. Церемонія об'єднання Української Народної Республіки та західноукраїнської Народної Республіки відбулася з дотриманням усіх належнин урочистостей 22 січня 1919 року. При цьому Західноукраїнська Народна Республіка, увійшовши до складу Української Народної Республіки на правах федерації, зберегла власну адміністрацію, уряд, армію, право на вирішення зовнішньополітичних питань. Дипломатичні представництва Західноукраїнської Народної Республіки були в багатьох країнах Європи, зокрема в німеччині, Австро-Угорщині та навіть у Ватикані.
Остаточне ухвалення Акту злуки планувалося на засіданні першого українського парламенту, але історія розпорядилася так, що цей парламент так ніколи й не було скликано. До того часу Українська Народна Республіка вже припинила своє існування. Уже за два тижні після проголошення Акту злуки нашої держави (на той момент Директорія) під натиском Червоної Армії був змушений залишити спочатку столицю - Київ, а потім - і територію України.
Отже, соборність була надзвичайно важливою, певною мірою символічною, оскільки об'єднання українських земель було давньою заповітною мрією нашого народу.
Зараз, оцінюючи події минулих часів загалом і Акт злуки українських земель, зокрема, дослідники схиляються до думки, що, незважаючи на те, що цей Акт мав певною мірою формальний характер, усе ж таки він відігравав надзвичайно важливу роль на кілька подальших десятиліть визначивши розвиток і формування політичних сил в Україні. Він також вплинув на національне самоусвідомлення українців, виконав об'єднавчу в духовному плані місію. Це був перший за останні років шістсот рішучий крок нашого народу до об'єднання.
На думку дослідників-істориків, наша сучасна прекрасна Україна успадкувала демократичні традиції та державну символіку об'єднаної Української Народної Республіки. Але ця визначна дата, яка ніколи не випускалася з уваги українськими політиками, тільки протягом останніх кількох років відзначаєть на державному рівні.

Ідею соборності було визначено як одну з Найважливіших задач у процесі українського державотворення наприкінці ХІХ -на початку ХХ століття. Зробили це Микола Міхновський та Юліан Бачинський.

І тільки згодом цю ідею взяли на озброєння політичні та культурні діячі, спочатку Західної України, а потім і Східної.
Для жителів сучасної України цей день є важливим національним святом, цого святкування супроводжується урочистостями на державному рівні.
Немає коментарів:
Дописати коментар