вівторок, 21 березня 2017 р.

Всесвітній день Землі

    21 березня 
Всесвітній день Землі
Земля – одна з девяти планет Сонячної системи. Як і всі планети, вона обертається навколо сонця, а також навколо своєї осі. Земля являє собою величезну кулю, сплюснуту біля полюсів, поверхня якої на дві третини вкрита водою, а на одну третину – сушею. Шари повітря, що оточує Землю, становлять її атмосферу. Атмосфера містить кисень, необхідний для живих істот. Порівняно з деякими іншими планетами чи Сонцем Земля – зовсім маленька. Юпітер і Сатурн більші неї в сотні разів, а Сонце – майже в мільйони разів. Але Земля – єдина в Сонячній системі планета, де існує життя.

    Є різні теорії виникнення Сонячної системи і Землі. Одна з таких теорій стверджує, що Сонце виникло з величезних хмар рухомого газу – так званих туманностей. На початку існування Сонця навколо нього стрімко рухався широкий диск, утворений пилом та газом. Частина цього пилу і газу збиралася в грудки, що згодом стали планетами Сонячної системи. Однією з них і була наша Земля.
   За іншою теорією планети утворилися з розпечених викидів сонячного матеріалу. Вони відірвалися від Сонця і почали кружляти навколо нього за своїми орбітами, поступово охолоджуючись. За рахунками вчених, температура на поверхні Землі (в період її народження) сягала 4 000ᶿ С. Потрібно було багато мільйонів років, щоб поверхня охолонула і сформувалася тверда кора.
   Є зовсім інша теорія. Згідно з нею, частинки пилу і газу з’єднувалися у грудки під великим тиском. І спочатку ці грудки, які ставали планетами, були холодними. Але від величезного тиску вони починали розігріватися зсередини. Отож, проблема виникнення планет Сонячної системи остаточно не вирішена.
     Спочатку навколо Землі не було атмосфери, як немає її сьогодні на більшості планет. Однак вулканічні виверження на всій поверхні земної кулі викинули досить газів, щоб виникла хоч якась, бодай найпримітивніша атмосфера. У цій первинній атмосфері не було кисню, і перші форми життя на нашій планеті існували без нього. Вважається, що час їхньої появи – близько 3,5 мільярдів років тому. Кисень (який виділявся рослинами) зявився пізніше, коли на Землі почали розвиватись і поширюватись рослини.
     На Землі немає гірських порід, що за віком були б її ровесниками. Найдавнішим породам трохи менше 4 мільярдів років. Але на той час, коли ці породи виникли, більш ранні породи вже зруйнувалися на осад, що пішов на формування нових порід. Найперші сліди життя знаходяться у породах, яким близько 3, 5 млрд. років. Це викопні рештки крихітних синьо-зелених водоростей. Рештки деяких інших примітивних форм життя зустрічаються в породах, яким приблизно 1 мільярдів років. У породах, вік яких сягає 550 мільйонів років, раптом спостерігається бурхливе зростання нових форм живих організмів.

   Перші ссавці з’явилися 200  млн. років тому, а динозаври вимерли, як гадають, 65 мільйонів років тому. Перші люди, ймовірно, з’явилися приблизно 2 мільйонів років тому.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Космос - учора, сьогодні, завтра

    12 квітня Міжнародний день польоту людини в космос Загадковий світ зірок та планет з давніх часів притягував до себе увагу людей. Але бл...