понеділок, 24 лютого 2020 р.

ПОДВИЖНИК СЛОВА І ДУХУ

Результат пошуку зображень за запитом фото уласа самчука

  20 лютого




      
115 років від дня народження
Уласа Самчука, 

українського письменника

Улас Олексiйович Самчук народився 20 лютого 1905р. в селi Дермань на Рiвненщинi. Навчався в Бреславському (нинi Вроцлавському) унiверситетi. Пiзнiше переïхав до Чехословаччини, де навчався в Украïнському вiльному унiверситетi в Празi.

Перше оповiдання Уласа Самчука  «На старих стежках» було надруковане у варшавському часописi «Наша бесiда» 1926 року, а з кiнця 20-х рокiв вiн вже активно спiвпрацює з украïнськими лiтературно-художнiми часописами.
Трагедiя голодомору 1932 – 1933 pp. в Украïнi стала тематичною основою його роману «Марiя» (1933). В 1932 p. написаний також  полiтично загострений роман «Кулак», в якому автор показує реалії насильницькоï колективiзацiï.
Одним з визначних досягнень украïнськоï лiтератури став роман-епопея У. Самчука «Волинь» (1928 – 1937) – розлоге епiчне полотно, яке зображує буття украïнського селянина в добу воєн та революцiй. Головний персонаж твору, Володька Добенко, через усi життєвi катаклiзми проносить вiру в незнищеннiсть народу. Героïчна iсторiя Закарпатськоï Украïни вiдображена в патрiотичному романi «Гори говорять» (1936).
У роки нiмецькоï окупацiï письменник продовжує культурно-просвiтницьку роботу на посадi редактора газети «Волинь». Проте за своï патрiотичнi переконання вже 1943 p. вiн був заарештований нацистами.
В пiслявоєнний час У. Самчук переïздить до Канади, де публiкує перший том трилогiï  «Ост» – «Морозiв хутiр» (1948) (другий роман – «Темнота» побачив свiт 1957 року, третiй «Втеча вiд себе» – 1982р.).
Улас Самчук вiдомий також як автор спогадiв: «На бiлому конi» (1955), «Чого не горить вогонь» (1959), «На конi вороному» (1975), «Плянета Дi-Пi» (1979).
Помер письменник 9 липня 1987 р. в Канадi.
Ім’я Уласа Самчука було добре знане за кордоном і майже невідоме в Україні. Тільки в роки незалежності його твори почали видаватись в Україні, кращі з яких було внесено до шкільних і вузівських програм, про нього заговорили літературознавці, з-за океану повернулись документи, рукописи та меморіальні речі письменника, українці змогли побачити закордонні видання його творів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

А ймення зорі тій Полин

Квітнева ніч, яка розкраяла для всієї України життя на "до" чи "опісля". Це вже потім ми кидалися читати одкровення Іоан...