середа, 13 квітня 2022 р.

Благовіщення


                  Це свято належить до великих дванадесятих християнських свят. За церковними переказами, цього дня архангел Гавриїл зявився Діві Марії  в місто Назарет, щоб сповістити їй благу звістку – народження сина Ісуса, Месії. Марія вела непорочне життя в домі свого чоловіка Йосипа, тому була дуже здивована, що народить дитину. Архангел пояснив, що дитина зявиться без порушення цнотливості Марії, через посередництво Святого Духа. Оскільки дівчина була дуже богобоязна, вона прийняла волю Божу як належне.

      Як ми знаємо, що від Введення до Благовіщеня не можна починати працювати на землі, оскільки вона має відпочити й підготуватися до щорічних господарських робіт, а от після  Благовіщеня можна починати поратися по хазяйству біля землі – Бог цього дня благословляє все живе, у тому числі й землю. Після такого благословення все починає рости, зацвітають перші весняні квіти.

      Це велике свято, На Благовіщеня навіть пташка гніздо не вє, А людина також цього дня працю не починає. За народним повірям, якщо якась пташка  не дотримується цього правила, то на знак покарання Бог віднімає в неї на кілька днів крила, ці декілька днів вона не літає, а бігає по землі.

      Зранку в церкві правлять урочисту службу, святять проскури (пасічники потім «частують» своїх бджіл благовіщенською проскурою,щоб ті добре роїлися). Якщо благовіщенську проскуру перетерти на порошок, змішати з землею та посіяти на чотири кути свого поля, то це, за народними уявленнями, забезпечить добрий урожай, дощ ниву не минатиме. А якщо благовіщенську проскуру закопати в землю на полі, то град цьому полю не страшний. Свяченій на Благовіщеня  проскурі приписують й неабиякі лікувальні властивості, зокрема вона може допомогти хворому на пропасницю.

      Важлива дія цього дня – випускання птахів на волю.  Випущені в цей день із неволі птахи, за повірям, приносять удачу й добробут тому, хто їх випустив. Деякі люди навіть спеціально купували пташок, щоб на Благовіщеня ъх випустити – на щастя.

      Господарі випускають худобу погуляти, щоб і вона в цей день волю та весну відчула. Пасічники виставляли на двір вулики.

      Якщо на Благовіщеня вдасться спіймати щуку, то це вважається великою удачею.

      На Благовіщеня припадає перший весняний дівочий хоровод – «Кривий танець». Він символізував пробудження природи, та покликаний закликати весну до більш активних дій, пробуджувати життєву енергію.

Немає коментарів:

Дописати коментар

А ймення зорі тій Полин

Квітнева ніч, яка розкраяла для всієї України життя на "до" чи "опісля". Це вже потім ми кидалися читати одкровення Іоан...