вівторок, 3 грудня 2019 р.

ТРЕТЯ ПРЕЧИСТА СНІГОМ ПОКРИВАЄ

4 ГРУДНЯ
Введення в храм
Пресвятої Богородиці

      Початок зимового циклу календарних світ найбільш виразно виступає 4 грудня, коли відзначається одне із двунадесятих свят - Богородичне. Цей день у народі ще називають Третя Пречита (що значить непорочна, незаймана).

    Згідно з церковними легендами та апокрифічним "Євангелієм Якова", коли Марії Виповнилося три роки, вона разом з іншими дівчатами увійшла до храму зі світильником. Первосвященник (а ним був захарія, в майбутньому батько Іоанна Предтечі) узяв дитя на руки, поцілував і мовив: "Маріє, Господь звеличить ім'я твоє в усіх поколіннях, а в кінці днів пред'явить тобі ціну викупу синів Ізраїлю". Вимовивши це, він поставив дівчинку на трєтю сходинку храмового жертовника, де зійшла на неї благодать Божа.
        До цієї дати на всі території України прив'язано чимало прикмет, прогнозів і звичаїв, що свідчили про її важливе значення. Вважалося, що введення відкривало собою зимовий святковий сезон. На Рівненщині говорили: "Введення прийде, свят наведе". І дійсно, після 4 грудня йшла низка дуже популярних у народі свят: Катерини, Андрія, Варвари, Сави, Миколи, Ганни і , нарешті, різдво, Новий рік, Водохрещі.
       введенські прислів'я розкривали прагнення хлібороба зазирнути в майбутнє, передбачити, яко буде наступна зима і як вона вплине на врожай: "Як Введення мосте мостки, а Микола забива нвіздки, то люта зима буде", "Як ляже глибока зима, готов глибокі закрома", "Скільки на введення води, стільки на Юрія трави", "Як на Введення вода, то буде в мисці молоко". Ці народні спостерекження вірно вловлювали взаємозвязок погодних і кліматичних явищ, так як в основі їх лежав трудовий досвід. Адже від цих спостережень значною мірою залежали результати господарювання.
        Характерним звичаєм цього свята був прихід першого відвідувача - "полазника". В основі його лежить віра людей у щасливу або нещасливу прикмету.
        Якщо першим у хату заходив молодий, гарний чоловік, а до того ж ще й грішми - добра ознака: увесь кір в оселі усі будуть здорові й будуть "вестися" гроші. Якщо ж до хати зайде немічний, старий та ще й бідний чоловік - це погана ознака: і хворі в хаті будуть, і злидні заведуться... А найгірше, як увійде до хати стара жінка - "то вже добра не жди...". Тому старші та бідніші люди стримуються заходити до чужої хати в день Введення. Недобрий знак, якщо в цей день хтось із сторонніх приходить позичати, або хворим.
         



















        

Немає коментарів:

Дописати коментар

ВСЕ ЖИТТЯ У ТВОРЧОСТІ Й КРАСІ

           9 жовтня 1904 року народився Микола Бажан - український філософ, письменник.          Микола Платонович Бажан був не тільки від...