110 років від дня народження
КАТЕРИНИ БІЛОКУР
Катерина Білокур - яскравий приклад самовідданого й безкорисливого служіння мистецтву. Художниця від народження до самої смерті прожила в селі Богданівка на Київщині, й там створила дивовижний світ фарб і образів.
Народившись у бідній селянській родині й змалку працюючи на землі, вона навіть не змогла отримати повноцінної початкової освіти, тому грамоту вивчала самотужки. Через це їй двічі відмовляли, коли вона намагалася вступити до Миргородського художньо-керамічного технікуму та Київського театрального технікуму.
Але дівчина не зраджувала своїй мрії. Вона вирішила стати художницею. Сама виготовляла фарби, пензлі, сама опанувала таємниці живопису. Сила таланту перемогла всі формальності й умовності того часу. Її спостережливість і відчуття краси в усьому земному принесли багаті плоди.
Вже перші роботи ("Жоржини", "Берізки", "Квіти за тином") здивували і глядачів, і фахівців. Її карини були, як народні пісні, а фарби - як звуки. У цьому вона, мабуть, схожа з легендою української пісні - Марусею Чурай. Нею цікавилась видатна співачка Оксана Петрусенко і стала сприяти художниці.
Невдовзі (в 1940 році) відбулася перша виставка робіт Катерини Білокур . На жаль, більшість цих робіт під час війни було втрачено.
У повоєнні роки художниця багато малює, і на світ зявляються шедеври, сповнені поетичних думок, яскравих образів, світлих почуттів, неперевершенних композицій. Це картин "Цар- колос", "Буйна", "Декоративні квіти", "Привіт урожаю", "Півонії", "Квіти і берізки увечері" тощо.
Фантазія майстрині створювала неповторне поєднання української природи і людських почуттів. Тому вона і змогла зачепити струни душі багатьох і багатьох людей.
Про життя і творчий шлях простой селянки Катерини Білокур красномовно свідчать її картини, наприклад, знаменити натюрморти "Сніданок", "Яблука і помідори", "квіти і овочі", "Натюрморт з колосками і глечиком", "Богданівські яблука", "Кавун, морква, квіти.."...
Катерина Білокур назавжди залишиться в пам'яті українського народу як оповідачка краси природи, людської праці, щастя і життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар