понеділок, 22 травня 2017 р.

Весняний Миколай

В річному календарі є по два й більше однойменних празників, пов’язаних з одним і тим же святим. Це стосується й Миколи Чудотворця. Одне з прислів’їв з цього приводу мовить: «У кожному році два Миколи: на першого (весняного – 22 травня) Миколи не буває холодно ніколи, а на другого (зимового – 19 грудня) не буває тепла ніколи» чи «Два Миколи: один з травою, а другий з морозом».

     Найпишніше святкували Миколу взимку. Весняне ж свято приурочене до дня  перенесення молей Чудотворця з Лікії  до італійського  міста Бар. З цієї нагоди  папа Урбан ІІ в ХІ сторіччі і узгодив обрядову відзнаку. Тому весняного Миколая святкують переважно в західноукраїнських землях. Деякі обряди побутували й на Півдні України, оскільки Микола Чудотворець був покровителем і зберігачем мореплавців. Відомо, що козаки перед морською мандрівкою справляли молебень Богородиці та Миколі Угоднику, щоб вони «оберігали їх на морі і на воді». Чорноморські моряки вірували, що їх супроводжують «два невидимих Миколаї – морський, що управляє кораблями, і мокрий – володар водних виднокраїв».
     Така популяризація Миколи Чудотворця завдячує печерському ченцю Єфрему, який, обіймаючи посаду митрополита переяславського, в ХІ  сторіччі увів до церковного календаря це свято.
     Про те, як Миколая святкували наші пращури, майже нічого не відомо. До нас дійшли лише окремі фрагменти свідчень, з яких довідуємось, що спочатку збирали так звану нікольщину – своєрідний ритуальний обід.  Досьогодні збереглася лише поговірка: « Понаставляли тих мисок, як на нікольщині». Очевидно, це було давнє, дохристиянське дійство, пов’язане з дайбозьким Велесом – богом тваринництва. На це наштовхує той факт, що у цей день відбувається перший вигін коней на пасовиська, «бо ярий Микола – опікун коней і свято конюхів. З цієї нагоди коней виводили на сільські майдани, де піп робив спеціальну відправу, скроплював їх водою. Після цього вершники виїздили у поле і вчиняли скачки, «щоб нечиста сила коней не мучила».
   Цікаво відзначити. Що на Бойківщині ярий Микола є покровителем і корів. Відомий вчений Г. Демян в 1979 році зафіксував побутуюче дійство в селі Довгому Дрогобицького району на Львівщині: «На ярого Миколу у нас піст, - розповіла одна інформаторка. – А чому піст? Залдя худоби, щоб не боліла. Бо шануємо ярого Миколу. Всьо  на пісно вариться. То веснов. То єден  день посту, бо то від худоби – той ярий Микола. Він худобу боронить.
    Заховують го так, що ні жадних забав. І пісно їдять, а хто постить цівком. І І жадних забав,, жадних музик у той день – ні. То на збереження худоби, щоб вона не хворіла, щоби звіри на ню не нападали. Всьо, щоби не було яке горе межев худобов».
    Інша інформаторка додала: «У нас ярого Миколу вважають, що він є від худоби. Постять у цей день, молоко не їдят. Але як поїдять, то кажуть:
Ø Слава тобі, Господи, за твою ласку і тобі, Миколо, вбись почистив усю людську худібку й нашу.
       До ярого Миколи, то щи можна сіяти овес, всіляку яру сівбу. А після нього вже щось – так нє».
      Але найпишніше відзначали ярого Миколу гуцули. Ще й дотепер зберігся давній обряд – полонинський хід – перегін худоби на високогір’я. До нього горяни готувалися, як до великого свята. Зранку святково вдягнені люди вигонили корів до сільської левади. Попереду, як правило, йшов «депутат», себто голова пастухів два його помічники з трембітами.  За ними – стадо, а потім дорослі й діти. На околиці села жінки й діти поверталися додому, а чоловіки супроводжували худобу аж до пасовиська, що було за кілька десятків кілометрів у горах.
     На полонині старий чабан кресалом розпалював «живий вогонь», який мав горіти до кінця пастушого сезону, тобто до глибокої осені, коли полонинський хід повернеться на зиму по домівках. Потім робилася контрольна дійка, аби визначити кількість надоїв молока. Тягловий скот перебував на випасі до початку жнив, корови – до середини чи кінця вересня, а вівці випасались аж до жовтня-листопада.
   З весняним Миколою не пов’язано будь-яких обрядових пісень.
Про ярого Миколу в народі побутувало чимало прислів’їв.
Ø Держи сіно до Миколи – не побоїшся зими ніколи.
Ø До Миколи не буде літа ніколи.
Ø До весняного Миколи не можна купатися ніколи.
Ø Прийшов Миколай – коней випасай.
Ø До Миколи нема добра ніколи.
Ø Як не вбачиш до Миколи колосу, то буде плачу й голосу.
Ø Не хвались на Юрія посівом, а хвались на Миколи травою.
Ø Після Миколи не пускай на сіножать коней ніколи.
Ø Від Миколи до літа дванадцять  приморозків.
Але хоч і казали, що з Миколиного дня «тепло на землю спустилося», проте батьки забороняли дітям купатися, «бо з чоловіка верба виросте», тобто можна простудитися й померти, і на могилі поставлять вербовий хрест. До святого Чудотворця ніхто також не ризикував сіяти гречку і стригти віці. Про це нагадує й відоме прислів’я: «До Миколи не сій гречки і не стрижи овечки».



Немає коментарів:

Дописати коментар

Космос - учора, сьогодні, завтра

    12 квітня Міжнародний день польоту людини в космос Загадковий світ зірок та планет з давніх часів притягував до себе увагу людей. Але бл...